jak wiązać chustę dziecięcą
Chustowanie

Jak wiązać chustę? – kilka przydatnych rad

Chusty do noszenia niemowląt znajdują coraz większą ilość zwolenników nie tylko wśród młodych rodziców, ale również pośród lekarzy specjalistów, rehabilitantów i fizjoterapeutów. Wszystko dzięki dużej wygodzie rodzica podczas korzystania z chusty oraz idealnych warunkach dla szkieletu i mięśni małego dziecka.

Wady i zalety chust

Oczywiście jak wszystko chustowanie ma nie tylko zalety, ale także i pewne wady. Spora część osób wymienia początkowe trudności z wiązaniem chusty jako wadę. Jest to jednak umiejętność jak każda inna, czyli po prostu trzeba ją nabyć, wyuczyć.
Latem podczas upałów zazwyczaj nie wychodzimy z maluchem ze względu na ostre słońce, jeśli jednak mimo braku silnego słońca jest gorąco, może się zdarzyć, głównie przy chustach elastycznych, że będziemy się pocić. Możemy być jednak pewni, że maluchowi jest dobrze. Ustalono bowiem, że temperatura ciała noszącego i dziecka dostosowują się do siebie i rodzic z maluszkiem nie przegrzewają się.

Wśród zwolenników chustowania zdarzają się też osoby twierdzące, iż chusta może w pełni zastąpić wózek, co ewidentnie wskazuje jak wielka bywa jej przydatność.
Dwie główne zalety chusty to dwie wolne ręce noszącego oraz bezpieczna pozycja dla maluszka. Niestety część dawniej używanych nosideł wpływała bardzo niekorzystnie na układ kostno-stawowy dziecka.

Wiązanie chusty

Nauka wiązania chusty jednym przyjdzie łatwiej, innym trudniej. Jeśli mamy w swoim otoczeniu osoby „chustujące” malucha warto je poprosić o pomoc w nauczeniu się podstawowych wiązań. W innym wypadku możemy skorzystać z pomocy internetu lub profesjonalnych nauczycieli chustowania.