dziecko
Wyprawka

Jak odstawić dziecko od smoczka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy rzeczywiście korzystanie przez dziecko ze smoczka ma aż tak zły wpływ na zgryz malucha. Coś w tym na pewno jest, jednak przecież znaczna część niemowląt korzysta z tej formy uspokajacza. Obecnie na rynku dostępne są doskonałej jakości smoczki silikonowe, opracowane we współpracy z ortodontami jak i również mięciutkie smoczki kauczukowe dla niemowląt, które do złudzenia przypominają maluszkowi pierś mamy.

Zalety korzystania ze smoczka

Nie ma chyba prostszego sposobu na uspokojenie maleństwa, jak podanie mu uspokajacza do ssania. W niektórych momentach jest to prawdziwym wybawieniem. Na przykład podczas wizyty patronażowej u lekarza, kiedy nie mamy jak uspokoić noworodka a chcemy porozmawiać z lekarzem. Najlepszym uspokajaczem jest pierś mamy, jednak nie wszystkie kobiety chcą i mogą karmić naturalnie. Warto przemyśleć zakup smoczków kauczukowych dla niemowląt podczas kompletowania wyprawki do szpitala.

Pomysły na pożegnanie ze smoczkiem

Najważniejsze jest to, aby odstawić dziecko od smoczka w odpowiednim momencie. Logopedzi sugerują, że powinno być to przed ukończeniem 18 miesiąca życia. Można na przykład pójść z dzieckiem do sklepu, poprosić go, aby wybrało sobie jakąś zabawkę i kazać mu „zapłacić” ekspedientce smoczkiem. Fajnym pomysłem jest również oddanie smoczka młodszemu maleństwu w rodzinie, tłumacząc, że dziecko jest już starsze i nie potrzebuje zasypiać ze smoczkiem.