Zabawki

Czy zabawka lalki bobasa dla chłopca to dobry pomysł?

Od dziecka wmawia się wszystkim czym powinni bawić się chłopcy, a czym dziewczynki. Rozróżnia się kolory poprzez płeć. Chłopcom kupuje się autka i klocki, a dziewczynkom pluszowe zabawki oraz lalki. Coraz jednak chętniej odchodzi się od tych schematów pozwalając dzieciom na swobodną zabawę i nie utożsamiając zabawek z płcią. Czy to dobry pomysł? Niektórzy boją się nagłej orientacji w zachowaniu pomiędzy dziećmi wychowując delikatnych chłopców i nazbyt silne dziewczynki.

Lalki bobasy – czy to dobra zabawka dla małego chłopca?

Chłopczyk mając do dyspozycji jedynie chłopięce zabawki, takie też będzie wybierał w żłobku, czy przedszkolu. Może się jednak zdarzyć, że razem z siostrą zacznie bawić się lalkami albo zażyczy sobie od św. Mikołaja interaktywną lalkę bobasa. Czy powinno to zmartwić rodzica? Oczywiście, że nie. Takie zainteresowania nie muszą świadczyć o niczym, czego rodzic powinien się bać. Ani o przyszłych zainteresowaniach synka, a tym bardziej jego orientacji. Dzieci nie myślą w takich kategoriach. Podświadomie wybierają po prostu to, co im się podoba. Z tego powodu warto czasami odpuścić i pozwolić dziecku na zabawę nawet ,,niepasującą” do jego płci zabawką. Takie podejście ukazuje jedynie ograniczony światopogląd rodziców.

Czego lalka bobas może nauczyć chłopca?

Przy tym trzeba zadać sobie jeszcze jedno pytanie – dlaczego takie zabawki prezentuje się małym dziewczynkom? Jest to już ich pierwszy kontakt z koncepcją bycia matką. Uczy je to empatii, opiekuńczości i troski o drugiego człowieka. Nie inaczej jest z chłopcami. Model surowego ojca pracującego jedynie by utrzymać swoją rodzinę odchodzi coraz chętniej do lamusa. Zabawa lalką bobasem (sprawdź) pomoże zrozumieć małemu chłopczykowi, że okazywanie troski względem drugiej osoby nie jest utożsamiane z wadą, jak się stara przypisać chłopcom od dawna. Uczy go to przede wszystkim akceptacji wobec różnorodności. Wspierając delikatnego synka w jego zabawie w ,,dom” można przekazać jedynie pozytywne wzorce, które później mogą odbić się na jego przyszłym rodzicielstwie.