Odzież i obuwie

Czapeczka dla noworodka – jak dopasować ją do zapotrzebowania?

Czapeczka dla noworodka to jeden z bardziej istotnych elementów wyprawki dla dziecka. Ze względu na wyjątkowo dużą potrzebę ochrony przed zmarznięciem i przegrzaniem, stanowi ona przedmiot niezbędny dla nowonarodzonych dzieci. Aby odpowiednio spełniła swoje zadanie, należy jednak dokładnie przemyśleć jej dopasowanie do zapotrzebowania pociechy. Zaleca się wziąć pod uwagę obwód główki i dziecka i warunki pogodowe. Warto również rozważyć rodzaj wykorzystanego materiału i sposób uszycia. Jak wybrać odpowiednią czapeczkę dla swojego dziecka?

Jaki materiał będzie odpowiedni?

Wybierając okrycie głowy dla noworodka należy przywiązać szczególną wagę do tego, aby materiał, z którego zostało wykonane był miękki i miły w dotyku. Bardzo istotne jest również to, aby gwarantował odpowiedni stopień przepuszczalności powietrza. Wysoka oddychalność uchroni przed poceniem się, które mogłoby spowodować wyziębienie organizmu. Odpowiednim rozwiązaniem będą więc modele z materiałów naturalnego pochodzenia. Mogą to być na przykład włókna bawełniane lub bambusowe. Zaleca się również zwrócić uwagę na jakość kupowanych produktów. Tkanina lub dzianina powinna być wykonana z wysokiej klasy certyfikowanych surowców. Taki materiał z pewnością będzie przyjazny dla niemowlęcej skóry.

Dopasowanie do warunków pogodowych

Czapeczki dla noworodka na mrbobas.pl zakładane w pomieszczeniach i noszone w okresie letnim powinny być wykonane z cienkich warstw materiału. Takie modele mają przede wszystkim chronić dziecko przed podmuchami wiatru i promieniami słonecznymi. Nie muszą jednak ogrzewać jego ciała. W okresie zimowym warto zdecydować się na modele dwuwarstwowe i wykonane z grubej bawełny. Zaleca się pamiętać o tym, że czapeczka noszona w domu powinna być dopasowana do warunków panujących wewnątrz mieszkania. Jeżeli temperatura w pomieszczeniach nie spada poniżej 16 stopni, czapkę zaleca się zakładać wyłącznie po kąpieli i w przypadku wystąpienia przeciągów. Zimowe modele powinny być noszone podczas spacerów na zewnątrz.

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Szczególnie istotne jest to, aby czapka nie opinała główki dziecka zbyt mocno. Głowy noworodków są wyjątkowo delikatne. Zbyt mały rozmiar mógłby powodować silny dyskomfort. Większość niemowląt po urodzeniu posiada obwód głowy ok. 36-38 cm. To najbardziej popularne rozmiary czapek dla tak małych dzieci. Możliwe jest jednak odnalezienie również modeli dla wcześniaków o wielkości 34 lub 35 cm. Czapeczka dopasowana do warunków i zapotrzebowania pociechy z pewnością okaże się korzystnym wyborem.